GARANCE BEZPEČNÉHO NÁKUPU

pecet

Z důvodu COVID se mohou expedice objednávek prodloužit. Zákazníka budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Harvey Karp – Nejšťastnější miminko v okolí (aneb 5 zlatých zásad na koliku a pláč miminka)  

Milé maminky,

jistě jste všechny do jedné slyšely o kolikách a věřím, že většina je zažila. Chtěla bych se s vámi podělit o svou zkušenost.

Náš Matyásek byl nejhodnější miminko na světě. Prospal opravdu 22 hodin denně. Měla jsem spoustu času se po porodu dát dohromady a odpočívat při poznávání mého andílka.

I když malý má od miminečka „kachní žaludek“, netrpěl na prdíky. Nevadilo mu téměř nic, co jsem já snědla. Podotýkám, že jsme plně kojili do 6 měsíců a pak s příkrmy kojili až do jednoho roku.

I tak jsme si zažili 2 měsíce, kdy každý večer Matyásek nepřestal plakat a řvát dvě hodiny v kuse. Po týdnu už jsem opravdu nevěděla proč pláče a tak jsem začala hledat všechny možné rady na internetu.

Kapičky na prdíky, všechny možné značky, teplý polštářek na bříško, masáže, procvičování nožiček, fenyklový čaj a tisíce dalších nápadů maminek, babiček, sestry a stopadesáti kamarádek.

Až pak jsem natrefila na knihu: Harvey Karp – Nejšťastnější miminko v okolí (aneb 5 zlatých zásad na koliku a pláč miminka)

 

Všem maminkám doporučuji si knihu přečíst. Když jsem udělala vše, tak jak to je popsáno v knize, malý mi za pár minut usnul. Fungovalo to jako kouzlo. Používám to občas ještě dnes a to má malý rok, občas to na něj zabere i po těch měsících. Zkusím vám tady ve stručnosti popsat zásady, které pan Harvey Karp popisuje ve své knize, ale opravdu si to maminky i budoucí maminky přečtěte, zjistíte, že vašemu miminku opravdu chybí  4. trimestr.

  1. Zavinování – příprava na utišení

V dnešní době jsme úplně zapomněli, že máme malá miminka, které právě teď vyšla na ten velký svět. Hned jim oblékáme stylové oblečení, košile, tepláčky nebo riflíky a pak si říkáme, že jsme vůbec neměli to malé miminko. Moje babička z toho byla vedle. Říkala mi, že když ona měla mou maminku, vůbec neexistovalo, že by tak malé miminko nebylo zabaleno v bílé, naškrobené zavinovačce. V knize je popsáno, jak je právě tohle důležité. Miminko bylo zvyklé na těsné prostory a minimálně do 4 měsíců to potřebuje i nadále.

My s manželem jsme s tímto krokem vyloženě bojovali, ale našli jsme si brzo svůj způsob zavinutí, který nám fungoval a my ho zvládali jednoduše.

  1. Poloha na boku

Když se vám podaří miminko zabalit, nejlépe podle přesného návodu, přijde na řadu správná poloha miminka. V knize popsáno, jak a proč je důležité, aby jste miminko na rukou nedrželi na zádech. Dejte si ho na bok, obličejem k svému tělu nebo na bříško. Miminko se tak snadněji uklidí, opět takto napodobujeme dělohu. Miminko z dělohy nezná polohu na zádičkách a kdyby jste tak miminko začali chovat, může se spustit Moroův úlekový reflex, kdy má miminko pocit, že padá a leknutím rozhodí ruce a snaží se chytit.

  1. Bílý šum

Jistě máte doma každá nějakou hračku, houpačku či kolébku, ve které je tzv. bílý šum. Já měla i stáhnutou aplikaci v telefonu, zkoušela jsem i stát u digestoře či zapínat vysavač. Určitě mi dáte za pravdu, že jsou chvíle, kdy zkusíte opravdu všechno. Dalším krokem k utišení miminka je právě tento bílý šum. Stačí nahlas dělat š š š š šššš š š  šššš. V knize je popsáno vše dopodrobna, například tip pro vás: Čím hlasitěji miminko pláče, tím hlasitěji zvuk vydávejte a syčte miminku přímo do ouška, jinak ani nepostřehne, že syčíte. V bříšku miminko slyšelo jen tento zvuk, slyšelo šumění krve, tep srdce a šumějící zvuk z venku.

Můj Matyásek nesnášel jízdu v autě, plakal celou cestu, dokud jsem ho nevytáhla. Když už jsem nevěděla, co dělat, pouštěla jsem mu rozladěnou frekvenci v rádiu. Chvilku nám to zabíralo a po pár měsících, asi v 10 měsících, jsme zjistili, že nepláče jen, když hrají brontosauři :D a ty posloucháme doteď.

  1. Houpání

Předposledním krokem je houpání. Už máte miminko zavinuté, dané na bok, syčíte a teď se jemně pohupujte. Jemně třesně s hlavičkou miminka. Teď jsem se až rozesmála, když jsem si vzpomněla sama na sebe, jak s Matyáskem pohupoju, syčím a třesu. Pohupování miminka přímo milují už z bříška. vzpomínáte na večery, kdy jste si konečně celá unavená lehla, když v tom místo usnutí, se vaše bříško začalo hýbat na všechny strany a miminko dělalo v bříšku snad přemety? To bylo proto, že celý den ho vaše chůze a houpání uspávalo.

  1. Sání

Poslední zásada je sání. U nás to bylo spíše žužlání ruky, když jsem ho držela na boku a houpala a syčela, tak malý mi ožužlával celou ruku. Bohužel mi odmítal dudlík a v těchto chvílích jsem toho často litovala.  Pokud už je vaše miminko naučeno na dudlíček, nabídněte mu ho až je trošku uklidněno. Pokud kojíte, nabídněte mu prs, bude to nejšťastnější miminko na světě. 

 

Milé maminky, je to těžké období, ale krásné. Až vaše miminko vyroste a nebude vás potřebovat každou minutu jako teď, budete na to se slzami v očích vzpomínat. Každá minuta, co věnujete vašemu miminku, se vám vrátí stokrát. Buďte trpělivá, až na vás vaše miminko poprvé natáhne ručičky a obejme vás, na všechny probděné noci s nepředstavitelnou úzkostí, hned zapomenete.

Už teď se nemůžu dočkat až si přečtu další díly od pana Harvey Karpa a to: Nejšťastnější batole v okolí a třetí díl: Nejšťastnější děťátko v okolí a budu doufat, že mi kniha pomůže pochopit dalších milion věcí, které mi opravdu u malého nejsou jasné. :D

... Vaše maminka Monika s Matyáskem <3 <3 <3

2017 © MALÉ LÁSKY. Všechna práva vyhrazena. Shoptet.cz Shoptet.cz - e-shop

Zpět na výpis článků Zpět do obchodu