GARANCE BEZPEČNÉHO NÁKUPU

pecet

Z důvodu COVID se mohou expedice objednávek prodloužit. Zákazníka budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Kdy začít dětem říkat NE aneb začínáme s výchovou

Toto téma mám v hlavě už nějakou dobu. Kdy vlastně začít s výchovou dětí? Kdy jim říkat ne? Od kdy to pochopí? Dcera má 10 měsíců a já mám kolem sebe dva tábory. 

Jeden tábor tvrdí: „Vždyť je to ještě malé miminko.“ nebo „Božátko malé, ta to ještě nechápe.“  A já si v tu chvíli říkám, že vím moc dobře, že už to není to maličké miminko, a že už moc dobře chápe oč jde. Vždyť když se blíží ke květináči s vysokou palmou, kterou máme v obývacím pokoji, koukne na mně vždycky přes rameno s šibalským úsměvem a ví moc dobře, že se blíží k místu, kde se to mamince vůbec nelíbí. Když se dobatolí ke květináči a postaví se k němu, druhá ruka už drží listy a zároveň se na mně zase šibalsky směje. Moje pevné a výrazné NE je spouštěč. Jakmile jej vyslovím, palma přijde o další a další kousky zeleně. Můj přískok s dalšími výraznými NE ji vyloženě rozesměje. A pak nastává hra na trpělivost. Odinstaluju dítě od květináče na hrací podložku, ale vzápětí se dítě nainstaluje zpátky ke květináči. A znovu, a znovu, a znovu. Zatím s trpělivostí vyhrávám, ale můžu říct, že jestli je to cesta k pochopení slovíčka ne, budu se muset ještě obrnit.

A pak je tady druhý tábor. Ten zase tvrdí: „No už bys jí měla rázněji okřiknout, jinak ti přeroste přes hlavu.“ nebo „Nemyslíš, že jí moc dovoluješ?“ No a v tu chvíli si zase řeknu, že přece nebudu mít dítě jako na řetězu, a že nechci aby od maminky slyšelo jen Nesmíš, Nechej, Nedělej nebo Nesahej. Nechci přece toho malého človíčka komandovat za rozlitý čaj nebo podobnou maličkost. Musí toho hrozně moc poznat a z kouta pokoje to nejde.

Vím jedno. Nechci mít rozmazlené dítě. Zároveň ale nechci, aby ze mně měla má malá láska strach, nebo aby vyrůstala s tím, že se mamince nemůže svěřit, protože by se mohla zlobit. Zároveň chci aby měla možnost poznat v životě co nejvíce vjemů, měla v ručičce co nejvíce věcí a zažila co nejvíce různorodých okamžiků. Je to pro mně dost tenká hranice a vím, že v tom nejsem sama. Kéž by existoval návod, říkám si.

Na druhou stranu  by byl ten život s dětmi asi pěkně nudný. A jejich rozmanitost a hledání cest ke společné dokonalosti a souznění je úžasné a nádherné. A to nás maminky naplňuje.

Takže kdy vlastně začít říkat NE? Asi vytrvám se svou vlastní metodou, obrním se trpělivostí a budu jí to vysvětlovat, dokud to nezačne chápat. Myslím, že čekat na vyšší věk taky není dobře. Říkám si, že je důležité, aby si osvojovala hranice už od začátku. Tak mi držte palce.

2017 © MALÉ LÁSKY. Všechna práva vyhrazena. Shoptet.cz Shoptet.cz - e-shop

Zpět na výpis článků Zpět do obchodu