GARANCE BEZPEČNÉHO NÁKUPU

pecet

Z důvodu COVID se mohou expedice objednávek prodloužit. Zákazníka budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Nejen mateřství a sociální sítě

Jistě to znáte všichni. Vaše zeď na sociálních sítích je zaplněná fotkami miminek vašich známých provádějící různé kousky. Stojí, sedí, papají, kakají, jezdí na kole, jen tak koukají nebo spinkají.  Je zaplněná fotkami vašich známých z výletů, dovolených ale i fotkami běžných denních. Zajímavá jídla, místa či fotky toho jak kdo relaxuje.  Denně se takovýchto fotek zobrazí na mém profilu desítky.

Nikdy mi to nepřišlo zvláštní a vždycky jsem si říkala, že je super, že tamti známí spolu byli na výletě v Čechách, a jak si to krásně užili. A zase tamtěm známým roste malý syn jako z vody a už chodí a jezdí na kole. Říkala jsem si, že člověk má v dnešní době tak málo času, že jsou sociální sítě úžasným nástroj jak být ve stálém kontaktu se svými známými, bývalými spolužáky či kolegy.  To je ta příjemnější tvář sociálních sítí.

Kromě střípků nebo někdy střepů života mých známých se na sociálních sítích objevují také různé motivační či vtipné citáty a videa všech možných témat. Jedno jsem shlédla dnes ráno. Než vám řeknu co v něm bylo, napíšu vám tady, jak vypadá můj běžný den. Například včerejšek.

 - Ráno jsme s rodinou vstali. Přebalit malou a převléct ji je Rychlíka a teď honem snídaně.

- Při chystání snídaně jsem stihla zkontrolovat e-shop, maily a samozřejmě taky Facebook

- Při snídani vyřídil můj partner asi 3 telefony

- Po snídani jsem vyřídila nutný hovor já, pak se převléct, umýt a hurá se psem. Při venčení jsem odepsala na zprávy z WhatsAppu.

- Oběd hotový ze včerejška, tak jsem dopoledne pracovala na e-shopu, zkontrolovala sociální sítě a věnovala se menšímu úklidu a dceři.

 - Dcera usnula a já jsem pokračovala v práci. Další kontrola sociálních sítí a odepisování na Whatsappu samozřejmě nechybělo.

- Dcera se vzbudila, naobědvaly jsme se a hrály si. V průběhu jsem měla telefon při ruce a občas na něj mrkla. Na e-shop či sociální sítě.

- Kolem čtvrté jsme se nachystaly a jely na nákup.  Nákupní seznam jsem měla v telefonu, takže zase pořád v ruce.

- Po nákupu jsem doma vybalila nákup, převlékla se, okoupala dceru, nakrmila ji a poté uspala.

- Jakmile malá usnula, měla jsem asi hodinový hovor s kamarádkou, která se odstěhovala do Prahy. Mezitím jsem umyla nádobí a šla vyvenčit psa.

- Dala jsem si sprchu a šla spát. Před spaním jsem ještě zkontrolovala sociální sítě a e-shop.

 

Je něco co se mi na tom harmonogramu nelíbí už na první pohled. A to je to neustálé nutkání kontrolovat sociální sítě. O práci se samozřejmě nebavím. To je v pořádku. Ale kontrola sociálních sítí je opravdu častá. A teď vám řeknu co jsem viděla na videu, abyste pochopili mé zamyšlení.

 

Simon O. Sinek je britsko-americký autor, motivační řečník a marketingový konzultant a byl hostem v jednom pořadu. Mluvil právě o dnešní generaci a o tom, jak díky stylu života trpí depresemi a nízkým sebevědomím. O tom, že generaci dnešních 35ti letých a mladších ovlivňují 4 faktory. Výchova, technologie, netrpělivost a pracovní prostředí. Nebudu se tady rozepisovat detailněji. Pouze okrajově přiblížím jeho myšlenku.

 

Výchova – spoustě lidem této generace bylo neustále opakováno v dětství jak jsou výjimeční, a že když budou chtít, budou mít cokoliv. Stačí jen chtít. Rodiče jim „vyřvali“ známky ve škole. Dnešní doba je taková, že děti dostanou medaili i za poslední místo. Jaké je pak ale překvapení, když to tak v dospělosti není. V práci nedostanete ocenění za nejhorší výkon, ba naopak. Maminka vám opravdu „nevyřve“ povýšení či vyšší plat.

 

Technologie – vzájemná spolupráce nás, sociálních médií a mobilních telefonů uvolňuje chemikálii zvanou dopamin. Proto máme radost, že nám přišla zpráva, že nám někdo likenul fotku nebo příspěvek, proč máme radost, když nám někdo zavolá. Proto si desetkrát kontrolujeme mobil, zda nemáme nové upozornění na Facebooku nebo dalšího sledujícího na Instagramu.  Dopamin nám mimo jiné dělá dobře když kouříme, pijeme alkohol nebo hazardujeme.  Je tedy vysoce návykový. Máme tady tedy celou generaci neustále otupovanou dopaminem ze sociálních sítí a mobilů. Dopaminem si ulevujeme když nezvládáme stres dospělosti či řešení problémů dospělých.  Během dospívání by jsme se měli naučit spolehnout se na své přátelé. Bohužel díky sociálním sítím si nejsme schopni vybudovat dlouhodobý hluboký hodnotný vztah.  Mají spousty přátel, se kterými je zábava, kolik jich je ale hodnotných?

Když na nás v dnešní době padá nadměrný stres, jen málo se obracíme k lidem, ke svým blízkým. Spíše sáhneme po telefonu, počítači či televizi a dopaminem vše dočasně potlačíme .

 

Netrpělivost – Žijeme ve světě okamžitého uspokojení. Nemusíme čekat na další díl seriálu, který bude za týden. Všechny díly si stáhneme a koukáme na ně za sebou. Když něco chceme, objednáme si to a na druhý den to máme doma. Chceme randit? Není problém. Existují aplikace a stačí fotka, přezdívka a napsat pár slov. Někdo se vám ozve a hned randíte. Vše můžeme mít hned.

 

Pracovní prostředí  - Spousty lidí má pocit, že v práci musí něčeho dosáhnout. A to okamžitě. Nejlépe ještě ve zkušební době. To ale není tak jednoduché. Vrchol hory se musí vylézt. A to může trvat. Je to dřina a dlouhodobá.  Bohužel dnes záleží víc na číslech než na jednotlivcích. Firmy zajímá zisk, ne život zaměstnanců.

 

A to je obrovský problém pro lidi, kterým bylo opakováno jak jsou výjimeční, aby pak v dospělosti zjistili, že to vlastně moc lidí nezajímá. Pro lidi, kteří díky tomu nemají sebevědomí, pro lidi, kteří své úzkosti zahánějí trávením času ponoření do technologií, místo toho, aby se svěřili svým blízkým. Pro lidi, kteří očekávají, že budou úspěšní ihned, že budou mít lásku ihned, že budou mít peníze ihned.

 

Neděsí vás to? Řeknu vám, proč mně ano. Protože mám dceru, a protože toto je přesný opak toho, co chci aby z ní vyrostlo. Samozřejmě netvrdím, že už ji nepustím televizi nebo jí do ruky nedám tablet. Dám si ale velký pozor, aby toho bylo jen s mírou a aby nekoukala na maminku, která má v ruce neustále telefon či počítač.

 

Děti potřebují, abychom jim udávali směr. Je na každém rodiči jakou cestu si vybere. Odsuzujeme alkoholiky, kteří jdou s flaškou v jedné ruce a dítětem v druhé. Možná se to bude zdát ostré, ale naše děti k nám vzhlíží neustále a já musím přiznat, že často vidí otupělý výraz maminky koukající do mobilu a nevnímající své dítě, které jí podává s očekáváním ve tváři hračku.

Maminka Tereza s Beátkou

2017 © MALÉ LÁSKY. Všechna práva vyhrazena. Shoptet.cz Shoptet.cz - e-shop

Zpět na výpis článků Zpět do obchodu