GARANCE BEZPEČNÉHO NÁKUPU

pecet

Z důvodu COVID se mohou expedice objednávek prodloužit. Zákazníka budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Tatínci u porodu

Přiznám se, že otázka zda otec mého dítěte bude či nebude u porodu byla pro mě zodpovězena celkem automaticky. Zbývalo už jen zeptat se, zda by chtěl být u porodu také on. A celkem rychle se rozhodl tam být.  A tak tam prostě byl. Nikdy jsme předtím samotný porod nijak detailně neprobírali. Neřešili jsme doslovně rizika, co přesně se tam děje, nebo co všechno vlastně u porodu může jeho role zastávat. A tak to taky vypadalo. Během celého porodu se cítil být spíše zmatený, bezmocný a nakonec měl z porodu vlastně tak trochu trauma. A pokud jde o mně, sloužil jako přivolávač sestry a jinak si tatínka u porodu moc nevybavuji.

 

Pojďme se podívat na podle mě základní věci, které by jste měli s nastávajícím tatínkem probrat.

1) Jeho role u porodu, v čem může být nápomocný

2) Jak porod probíhá

3) Zná-li skutečnosti, má zájem u porodu být?

4) Rozhodou- li se že ano, máme pro ně pár rad

 

1) Role tatínka u porodu

V první řadě by měl mít nastávající tatínek na mysli, že je tam hlavně pro svou partnerku a pro to, aby jí podpořil. Je proto důležité, aby znal přání nastávající maminky. Za ně pak bude lobovat.

Podpora může být různá.  Ať už se bavíme o držení ruky při kontrakcích, nebo třeba pomoc při chození či podpěra při úlevových pozicích při kontrakcích. Další důležitou funkcí je komunikace se sestřičkami či doktory, která může být pro rodičku v určitých fázích porodu velmi obtížná. Navíc sestřičky vás oba vidí většinou poprvé a nejsou schopni z emocí vyčíst to, co váš partner.  Vzhledem k tomu, že porod může být často velmi dlouhý, je také důležité, aby měla žena přísun jídla a tekutin. Těsně po porodu, pokud je to možné, pak tatínek asistuje tzv. bondingu ( první kontakt miminka s kůží rodiče, kdy je novorozenec ihned po narození položen na matku, kde tráví první chvíle svého života – z psychologického hlediska velmi důležitá chvíle pro rodiče i dítě ) a má možnost si s maminkou užívat tyto neskutečné emoce a chvíle. Dokonce je dokázáno, že tatínci, kteří první minuty na světě se svými potomky takto sdílí, spolu navazují mnohem bližší vztahy.

Pokud by mělo dojít k císařskému řezu v plné narkóze, je možné, aby tatínek maminku v bondingu zastoupil. Samozřejmě pokud to zdravotní stav miminka .

 

2) Jaké jsou fáze porodu a proč by je měl tatínek znát.

Poučte tatínka o fázích porodu, ať ví co jej čeká. Bude u všeho přítomen a tak si nenechte tyto informace pro sebe.  Ve stručnosti vám je zde představíme.

První doba porodní fáze otevírací – kontrakce jsou již pravidelné a kratší 7 minut.  Děložní hrdlo se pozvolna roztahuje.

První doba porodní  fáze přechodná – dochází k zániku několika posledních centimetrů děložního hrdla, ale branka ještě není připravená. Nutkání tlačit musí nastávající maminka prodýchat a prozatím vydržet. Stahy dělohy už můžou být přímo nesnesitelné. Miminko se krouživými pohyby posunuje níž a níž do porodních cest. Je to nejnáročnější část porodu.

Druhá doba porodní fáze vypuzovací – začíná dokonalým otevřením děložního hrdla,  jedná se o samotné přivedení miminka na svět. Nastávající maminka už může tlačit a pomoct tak miminku na svět.

Třetí doba porodní fáze vypuzení placenty – porod placenty bývá různě rychlý. V této fázi může lékař vypuzení placenty trošku pomoci například injekčně, nebo jemným taháním za pupeční šňůru či zatlačením na dělohu.

Toto jsou porodní fáze. Projděte si je s partnerem a popovídejte si o různých možnostech jeho podpory v každé fázi, a co se vlastně bude v každé fázi dít s vámi a vaším miminkem.  I to mu pomůže se rozhodnout, zda se porodu zúčastní. A pokud se ho zúčastní, bude rozhodně připraven být vám tou správnou oporou.

 

3) Jak se rozhodnout zda u porodu být?

Malé shrnutí by asi neuškodilo. Pokud vám vadí krev, cítíte se v nemocničním prostředí velmi nervózně? Pak vám to asi moc nedoporučujeme. Je krásné se rozhodnout PRO kvůli své ženě, ale nic by nemělo být  na sílu a takzvaně přes mrtvoly. Nervózního tatínka maminka nepotřebuje.

Zapomeňte na filmová klišé. Reálný porod je naprostá realita a budu upřímná. Pokud jste neviděli video reálného porodu, nemáte ponětí, co se tam vlastně všechno odehrává.  Vy sami pak ale na sebe můžete být hrdí, že jste to spolu s vaší ženou zvládli, že jste byl ta správná opora a podílel jste se tak nejen na početí, ale také na porodu.

Díky vaší přítomnosti bude nastávající maminka mnohem klidnější. Sama neví co jí vlastně čeká. Jak jsme již zmiňovali, i pro vás jako pro tatínky je velkým psychologickým přínosem u porodu být. Budete se na své miminko i na svou ženu dívat trošičku jinýma očima. A to v pozitivním slova smyslu. Sám uznáte, že porod zase taková legrace není a jsme si jisti, že se budete divit, co vaše krásné křehké poupě zvládne. Jakou sílu v sobě najde.

 

4) Pár rad tatínkům

Tatínkové, máme pro vás pár rad.

 - Vydržte těch pár hodin a buďte své ženě oddáni na sto procent bez jakýchkoliv stížností či řečí. Opravdu to potřebuje.

 - Jezte a pijte v okamžiku, kdy se o nastávající maminku starají sestřičky a doktoři.  Občerstvení si sbalte dopředu, ať neodbíháte od porodu a vaše žena tam nemusí zůstávat sama.

 - Nekřičte po své ženě „Dýchej, dýchej….“ – je dobře kontrolovat správné dýchání, ale nedovedete si představit, co všechno se v těle odehrává, takže ne vždy to jde podle představ a tabulek.

 - Je ZAKÁZÁNO jakékoliv stěžování si na vaši únavu či nepohodlí. Když to vydrží vaše žena v bolestech, vy musíte taky. 

 - Pomoci můžete také masážemi, povzbuzováním. Zeptejte se lékařů či sestřiček v čem můžete mamince v dané fázi ulevit. 

 - Pokud po vás bude při porodu partnerka křičet, neberte to osobně. Jen potřebuje vypustit trošku páry. Jednou z vaší funkcí je být ji hromosvodem.

 - Pokud by mělo dojít k akutnímu císařskému řezu, ujistěte maminku, že miminko poputuje rovnou k vám a postaráte se o ně. Neodcházejte domů nebo pryč na chodbu s tím, že maminka spí a vy už nejste potřeba. Není to pravda. Pro vaši ženu je vědomí, že miminko poputuje do vaší náručí, kdy jej budete uklidňovat a zastanete tak její roli. To je opravdu velmi důležité.

 

Vaše maminka Tereza s Beátkou

2017 © MALÉ LÁSKY. Všechna práva vyhrazena. Shoptet.cz Shoptet.cz - e-shop

Zpět na výpis článků Zpět do obchodu