Zavinování miminek
Téma zavinování řešila jistě každá maminka. Zavinovat nebo ne? Jaký vliv má zavinování na vaše miminko? Jak dlouho zavinovat? A je to pro každého? To jsou otázky, které se budeme snažit vám zodpovědět.
Metoda zavinování je známá už odedávna. Vždyť už Ježíšek v jesličkách byl zavinován. Aztékové, staří Řekové či Apačové také běžně zavinovali své ratolesti. Metoda zavinování se nese generacemi až dodnes. Je všeobecně známo, že zavinované děti jsou mnohem klidnější, spokojeněji a déle spí, rychleji usínají. Proč tomu ale tak je?
Když se miminka narodí, ocitnou se najednou v obrovském neznámém světě. Mají u sebe samozřejmě maminku, která o ně pečuje a miluje je, ale maminka není schopna svou malou lásku objímat nonstop, to určitě známe. V bříšku přitom měly miminka pocit objetí neustále. Miminka mohou plakat ze spousty důvodů. Mají hlad, nadílku v plínce, může je bolet bříško, a nebo jim prostě může být smutno po vaší lásce a něžném objetí. Zavinování je jedna z možností jak se při spaní mohou miminka cítit právě jako u vás v náručí.
Zavinování doporučují světoznámí pediatři , jako jsou Harvey Carp nebo například Carl Seashore, kteří se tomuto tématu věnují výrazněji ve svých knihách. K zavinování se používají speciální zavinovací deky, klasické zavinovačky různých střihů a typů nebo třeba obyčejné pleny a známe také spousty technik.
Pokud se vám nepovede zavinout miminko napoprvé tak, aby bylo klidné a spokojené, nemusíte věšet hlavu. Každý se to musí naučit a chce to hlavně klid. Miminko může vaše nervozita naopak děsit. Navíc není problém kontaktovat nějakou zkušenou porodní asistentku, která většinou techniku ovládá a jistě vám ji ráda ukáže.
Zavinování má podle odborníků své výhody i nevýhody.
Pojďme si je shrnout:
Výhody:
- klidnější a rychlejší usínání
- klidnější a delší spánek
- ochrana před projevy Moorova reflexu – úlekový reflex
- pocit bezpečí
Nevýhody:
- v případě velmi těsného zavinutí můžete miminku spíše uškodit například zaškrcením nervů. Přílišné zavinutí může miminku také ztížit dýchání.
- riziko dysplasie kyčlí
Někteří odborníci nedoporučují zavinovat miminka déle než 2 měsíce, kdy už se více hýbou a snaží se překulovat na bříško či na bok. V tu chvíli by jim už zavinování mohlo vadit a nemusí být příjemné. Někteří odborníci dokonce mluví o zpomalení motorického vývoje v důsledku příliš častého zavinování.
Za mně je to celkem jednoduché. Ve všem je třeba si najít zlatý střed. Ať už k zavinování používáte speciální deky, zavinovačky, rychlozavinovačky či obyčejnou látkovou plenu, vždy je to na vás a vaší komunikaci s miminkem.
Některé děti nemusí být hold „zavinovací“ typy.
Já jsem svou dceru zavinovala ve spánku až do jejich skoro pěti měsíců a používaly jsme klasické zavinovačky nebo rychlozavinovačky. Je to vždy na každé z vás maminky.
Spousty krásných zavinovaček také u nás:
https://www.malelasky.eu/zavinovacky/