GARANCE BEZPEČNÉHO NÁKUPU

pecet

Z důvodu COVID se mohou expedice objednávek prodloužit. Zákazníka budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Zavinování miminek

Téma zavinování řešila jistě každá maminka. Zavinovat nebo ne? Jaký vliv má zavinování na vaše miminko? Jak dlouho zavinovat? A je to pro každého? To jsou otázky, které se budeme snažit vám zodpovědět.

Metoda zavinování je známá už odedávna. Vždyť už Ježíšek v jesličkách byl zavinován. Aztékové, staří Řekové či Apačové také běžně zavinovali své ratolesti. Metoda zavinování se nese generacemi až dodnes. Je všeobecně známo, že zavinované děti jsou mnohem klidnější, spokojeněji a déle spí, rychleji usínají. Proč tomu ale tak je?

Když se miminka narodí, ocitnou se najednou v obrovském neznámém světě. Mají u sebe samozřejmě maminku, která o ně pečuje a miluje je, ale maminka není schopna svou malou lásku objímat nonstop, to určitě známe. V bříšku přitom měly miminka pocit objetí neustále. Miminka mohou plakat ze spousty důvodů. Mají hlad, nadílku v plínce, může je bolet bříško, a nebo jim prostě může být smutno po vaší lásce a něžném objetí. Zavinování je jedna z možností jak se při spaní mohou miminka cítit právě jako u vás v náručí.

Zavinování doporučují světoznámí pediatři , jako jsou Harvey Carp nebo například Carl Seashore, kteří se tomuto tématu věnují výrazněji ve svých knihách. K zavinování se používají speciální zavinovací deky, klasické zavinovačky různých střihů a typů nebo třeba obyčejné pleny a známe také spousty technik.

Pokud se vám nepovede zavinout miminko napoprvé tak, aby bylo klidné a spokojené, nemusíte věšet hlavu. Každý se to musí naučit a chce to hlavně klid. Miminko může vaše nervozita naopak děsit. Navíc není problém kontaktovat nějakou zkušenou porodní asistentku, která většinou techniku ovládá a jistě vám ji ráda ukáže.

Zavinování má podle odborníků své výhody i nevýhody. 
Pojďme si je shrnout:

Výhody:
- klidnější a rychlejší usínání
- klidnější a delší spánek
- ochrana před projevy Moorova reflexu – úlekový reflex
- pocit bezpečí

Nevýhody:
- v případě velmi těsného zavinutí můžete miminku spíše uškodit například zaškrcením nervů. Přílišné zavinutí může miminku také ztížit dýchání. 
- riziko dysplasie kyčlí

Někteří odborníci nedoporučují zavinovat miminka déle než 2 měsíce, kdy už se více hýbou a snaží se překulovat na bříško či na bok. V tu chvíli by jim už zavinování mohlo vadit a nemusí být příjemné. Někteří odborníci dokonce mluví o zpomalení motorického vývoje v důsledku příliš častého zavinování.

Za mně je to celkem jednoduché. Ve všem je třeba si najít zlatý střed. Ať už k zavinování používáte speciální deky, zavinovačky, rychlozavinovačky či obyčejnou látkovou plenu, vždy je to na vás a vaší komunikaci s miminkem.

Některé děti nemusí být hold „zavinovací“ typy. 
Já jsem svou dceru zavinovala ve spánku až do jejich skoro pěti měsíců a používaly jsme klasické zavinovačky nebo rychlozavinovačky. Je to vždy na každé z vás maminky.

 

Spousty krásných zavinovaček také u nás:
https://www.malelasky.eu/zavinovacky/

2017 © MALÉ LÁSKY. Všechna práva vyhrazena. Shoptet.cz Shoptet.cz - e-shop

Zpět na výpis článků Zpět do obchodu